לפרטים חייגו 0524-350303

כאבי גב תחתון תפוס

אוסטיאופתים מבלים חלק ניכר מזמנם בהערכה ובטיפול של כאבי גב תחתון בשל שכיחותם הגבוהה. מרכיבים רבים של מבנה הגב התחתון עלולים להוות סיבה לכאב או להעברה של תחושת כאב לחלקים אחרים של הגוף. מצב זה יכול להחמיר אם לא מזהים אותו בזמן ואין מטפלים בו בהקדם.

תאריך: 23/01/11, מאת: איתמר לנדנר

איך בנוי הגב התחתון?


שרירים המחוברים לעמוד השדרה ומקיפים אותו מהווים את רוב בניינו של הגב התחתון. עמוד השדרה מורכב מעצמות הנקראות חוליות. באופן כללי, החוליות הן פחות או יותר עגולות ובין כל שתי חוליות מפריד "דיסק". הדיסקים עשויים מרקמה חזקה דמוית גומי המאפשרת לעמוד השדרה גמישות מסוימת. רצועות חזקות מחוברות גם לחוליות הסמוכות על מנת לספק לעמוד השדרה תמיכה וחיזוק נוספים. השרירים השונים המחוברים לעמוד השדרה מאפשרים לו להתכופף ולנוע בכיוונים שונים. חוט השדרה, המכיל את העצבים המגיעים מהמוח, מוגן על ידי עמוד השדרה. סיבי עצב יוצאים מחוט השדרה אל בין החוליות על מנת לקבל ולהעביר מסרים לחלקי הגוף השונים.


כאבי גב תחתון פשוט


רוב המקרים של כאב גב תחתון תפוס חמור מסווגים כ"כאב גב תחתון פשוט" או כ"כאב גב תחתון לא מוגדר". כאב גב תחתון פשוט משמעו כי הכאב אינו נובע ממחלת רקע כלשהי הניתנת לגילוי. במקרים מסוימים הגורם יכול להיות נקע או מתיחה (אימוץ יתר) של רצועה או של שריר. במקרים אחרים הגורם יכול להיות בעיה קלה בדיסק בין שתי חוליות, או בעיה קלה במפרקים שבין משטחי שתי חוליות שכנות. אולם, לא ניתן להוכיח גורמי כאב אלה על ידי בדיקות, ולכן לעתים קרובות אין באפשרות הרופא להצביע במדויק על מקור הכאב או על סיבתו. 
 

לפעמים יכול הכאב להופיע לאחר הרמת חפץ כבד או לאחר ביצוע תנועת סיבוב יוצאת דופן. לפעמים אפשר פשוט להתעורר עם כאב גב תפוס.
"פשוט" אין פירושו שהכאב הוא קל – הוא יכול לנוע על פני סולם הדרגות מקל עד חמור מאד. באופן טיפוסי, הכאב ממוקם באזור אחד של הגב התחתון, אך לעתים הוא מתפשט על פני כל אזור העכוזים והירך. בדרך כלל הכאב מוקל כששוכבים על משטח שטוח, והוא מתגבר כשמזיזים את הגב, בזמן שיעול או התעטשות. אם כן, הכאב הפשוט הוא כאב "מיכני" במובן זה שהוא משתנה בהתאם לתנוחה ולפעילות.

רוב ההתקפים של כאב גב תפוס משתפרים במהירות, בדרך כלל תוך שבוע לערך. ברוב המקרים הכאב חולף לחלוטין או שחלה בו הקלה רבה תוך ארבעה שבועות. עם זאת, גם לאחר שהכאב נעלם, התקפי כאב נוספים (הישנות) עלולים לחזור מדי פעם בעתיד. מצב שכיח אחר הוא של כאבים קלים הבאים והולכים במשך תקופה מסוימת לאחר התקף הכאב הראשוני. במספר קטן של מקרים הכאב עלול להמשיך מספר חודשים או אף יותר (כאב גב כרוני).


כאב שמקורו בשורשי העצבים - גב תפוס


פירושו של דבר, כי עצב היוצא מחוט השדרה מגורה או לחוץ (מגדירים זאת לעתים קרובות כ"עצב לכוד"). מרגישים כאב לאורך מהלך העצב. זו הסיבה שאפשר להרגיש כאב עד לסובך או עד לכף הרגל, והכאב ברגל או בכף הרגל חמור לעתים אף יותר מאשר הכאב בגב. דוגמה שכיחה היא "סכיאטיקה". דבר זה קורה כאשר העצב הראשי של הרגל, עצב השת (העצב הסכיאטי או המכונה אישיאס) מגורה או לחוץ.

הכאב שמקורו בשורש העצב יכול להיות קל עד חמור מאד. בדומה לכאב גב פשוט, ניתן להקל על הכאב שמקורו בשורש העצב על ידי שכיבה על משטח אופקי, והוא מוחמר לעתים קרובות על ידי הנעת הגב, בעת שיעול או התעטשות. הגירוי או הלחץ על העצב יכול גם לגרום נימול, חולשה או קהות בחלק מהעכוז, הגפה או כף הרגל.
סיבת הגירוי או הלחץ על העצב יכולה להיות נעוצה בדלקת שנגרמה בעקבות מתיחה של רצועה או של שריר. סיבה נפוצה אחרת היא "החלקה" של דיסק (לאמיתו של דבר, הדיסק אינו "מחליק". מה שקורה הוא, שהחלק המרכזי, היותר רך של הדיסק, מתבלט או פורץ החוצה בשל החולשה של החלק החיצון הקשיח של הדיסק. מצבים אחרים ופחות שכיחים יכולים אף הם ללחוץ על העצב ולגרום לכאב שמקורו בשורש העצב.


סיבות נדירות יותר של כאב גב תחתון


דלקת פרקים (ארתריטיס) של עמוד השדרה יכולה לפעמים להתבטא בכאב גב. אוסתיאו-ארתריטיס היא צורה שכיחה של דלקת פרקים המתרחשת בעיקר אצל אנשים מבוגרים יותר. צורה אחרת של דלקת פרקים היא דלקת שדרה מקשחת (ankylosing spondylitis) המופיעה בבוגרים צעירים, וגורמת לכאב ולקישיון של עמוד השדרה. דלקת פרקים שגרונית (rheumatoid arthritis) יכולה לתקוף את עמוד השדרה, אך בדרך כלל היא מערבת גם מפרקים אחרים.
מחלות נדירות שונות של העצמות, גידולים, דלקות ולחץ על ידי מבנים הסמוכים לעמוד השדרה יכולים לעתים לגרום כאב גב.


איך אוכל לדעת איזה סוג של כאב גב יש לי?


ברוב רובם של מקרי כאב גב פשוט מופיע הכאב באופן פתאומי (כאב חריף). רוב האנשים פשוט "מסתדרים" אתו ומטפלים בעצמם, ולאמיתו של דבר משתפרים במהירות. עם זאת, במקרה של ספק, רצוי להיוועץ באוסטיאופת ולהיבדק על ידו. 

 

באופן כללי, אם קיים אחד מהמצבים הבאים, ייתכן ואין מדובר בכאב גב פשוט, וייתכן כי גורם רציני יותר, כגון בעיית שורש של עצב או מחלה אחרת עלול להסתתר מאחוריו. אי-לכך, יש לדווח לרופא או לאוסטיאופת אם קיים אחד המצבים הבאים:

 

* הכאב מתפתח לראשונה בגיל שמתחת ל-20 או מעל ל-55;

* הכאב הוא תמידי ואינו מוקל על ידי מנוחה או שכיבה;

* כאב המקרין לחזה או ממוקם גבוה יותר מאשר בגב שמאחורי החזה;

* הכאב מתפתח בהדרגה ומחמיר לאט במשך ימים או שבועות (כאב גב פשוט מופיע ברוב המקרים ככאב חריף, כלומר באופן פתאומי);

* אם בנוסף לכאב גב, אתה סובל בנוסף מ: 

  1.    חולשה של שרירים כלשהם של הרגל או כף הרגל;
  2.    קהות (חוסר תחושה) בחלק או חלקים של העכוז, מסביב לפי הטבעת, ברגל או בכף הרגל;
  3.    בעיות של כיס השתן או מעיים, כגון אי יכולת לתת שתן או איבוד שליטה על הסוגרים (אי נקיטות);
  4.    ירידה במשקל, חום או הרגשה כללית רעה;
  5.    אירוע חבלתי חזק או פגיעה בגב בעת האחרונה;
  6.    סרטן בכל חלק שהוא בגוף;
  7.    נטילת כדורי סטרואידים במשך יותר ממספר חודשים;
  8.    חולשה של המערכת החיסונית; לדוגמה, בעקבות כימותרפיה או HIV/AIDS;
  9.    אם אינך בטוח לגבי תסמין כלשהו.

 

תסמונת זנב הסוס

מצב נדיר, שהוא בחזקת מצב חירום

תסמונת זנב הסוס (cauda equina) הוא סוג רציני במיוחד של בעיית שורשי עצבים. זוהי מחלה נדירה, שבה קיים לחץ על העצבים הנמצאים בחלק התחתון של עמוד השדרה. התסמונת יכולה לגרום כאבי גב בנוסף לבעיות בתפקוד כיס השתן (בעיקר אצירת שתן), קהות של האזור מסביב לפי הטבעת (אזור 'האוכף') וחולשת שרירים ברגל אחת או בשתיהן. תסמונת זו דורשת טיפול דחוף כדי לשמור על העצבים המעצבבים את כיס השתן ואת השריר הסוגר של החלחולת ולמנוע נזק תמידי שלהם. אם מתפתחים אצלך תסמינים אלה יש לפנות מייד לרופא. 

צור קשר