לפרטים חייגו 0524-350303

פגיעות כתוצאה מפעולות חוזרות ונשנות אשר מבצעים מידי יום

בשנים האחרונות הפכו הפגיעות ממתיחה חוזרת ונשנית תופעה שכיחה

תאריך: 23/01/11, מאת: איתמר לנדנר

הרקמות של האצבעות, האגודל, שורש כף היד, המרפק, הכתף ועמוד השדרה נתונות לסכנה זו בעיקר בשל יציבה בלתי נכונה, שימוש מופרז בעכבר ומקלדת והקשה תדירה ומהירה של אותיות במכשירים ניידים (בלקברי, אייפון ואח') והשימוש בקונסולות משחקים (ווי, פלייסטישן וכו'). מרפק הטניס והגולף הוא דוגמה נוספת של פגיעות ספורט על ידי יצירת מתח מתמיד משימוש מוגזם ובלתי מיומן.


סיבות


כל תנועה או פעולה שחוזרים עליה הרבה פעמים דורשת הפעלה של יותר מאשר שריר אחד. קבוצות שרירים שמשתמשים בהם באופן פתאומי ביתר וללא הכנה מתאימה עלולות לגרום לכיווץ ולדלקת הגידים (הרקמה המחברת את השרירים לעצמות) והפריאוסט (מיסב העצם, האתר שבו מתחבר הגיד לעצם). מאחר והן הגידים והן מיסב העצם מעוצבבים היטב, הכאב המקומי מקדים בדרך כלל את הדלקת.


השרירים שהתקצרו מתוחים ולעתים קרובות המפרק שאותו הם מפעילים מתהדק, והמרחב בין המשטחים שלו קטן. בלילה ובשעת מנוחה יכולה להתהוות הרגשה המדמה דלקת מפרק. סיבי השריר עצמם תפוחים וגדושים והמעטפת או החיתולית שלהם מתוחה. הדבר גורם לעתים לדחיסה של עורקים, ורידים, כלי לימפה וסיבי עצב העוברים דרכם. הירידה בזרימת הדם גורמת לעתים לאיסכמיה (אי-הגעת דם מספיק למקום) המתבטאת בכאב שרירי עמוק. תחום שכיח אחר שבו תהליכים אלה מתרחשים הוא עמוד השדרה לאחר עבודה במשך שעות רבות במחשב. העצבים דחוסים או 'לכודים', ויכולה להיווצר הרגשה של דקירות המלווה בכאב או גם ללא כאב או הרגשה של בעירה (קאוסאלגיה) במקומות מרוחקים יותר.


טיפול


כאוסטיאופתים, מטרתנו היא למצוא איזו רקמה אחראית לכאב זה. הטיפול שלנו מכוון לסילוק סיבת הכאב. לאחר שהסיבה התגלתה, אנו יכולים לדאוג להשבת שיווי המשקל ביציבה ולייעץ איך למנוע הישנות של הבעיה. הדבר יכול לדרוש שינוי באופן הישיבה בעמדת העבודה או בצורת החזקת כלי עבודה, מקל הגולף או מחבט הטניס. זוהי במידה רבה שאלה של בילוש המשולב בטיפול בהרפיית השרירים התפוסים, שחרור המפרקים וריפוי הדלקת. 

 

אתרים שכיחים של כאב הקשור במתיחה חוזרת ונשנית:
גב או ראש
החלק העליון של הצוואר
קדמת הכתף
החלק הפנימי והחיצוני של המרפק
שורש כף היד
מפרקי האגודל
מתחת לפיקת הברך
מפרקי האצבעות

 

סיבות שכיחות לכאבים ממתיחה חוזרת ונשנית:
גיזום או חיתוך מופרז
הקלדה /הדפסה
עבודה עם מיקרוסקופ
עבודות קישוט
נהיגה
עבודה במחשב
טכניקה בלתי נכונה או שימוש בציוד מיושן בספורט 

 

צור קשר