לפרטים חייגו 0524-350303

צוואר תפוס

בקרב המטופלים המגיעים למרפאה אנו נתקלים בהרבה מטופלים עם סוגי כאב שונים, וביניהם מיחושים בצוואר המלווים בכאבי ראש ממתח.

תאריך: 23/01/11, מאת: איתמר לנדנר

צוואר תפוס ממקור לא מוגדר


אנשים רבים מפתחים כאב וקישיון באזור הצוואר ללא כל סיבה ברורה. הדבר יכול לקרות לאחר שינה, לאחר ישיבה ברוח פרצים או אולי בעקבות תנועת סיבוב בלתי זהירה, למשל בעת עבודות ניקיון או גינון. הסיבה לסוג זה של צוואר תפוס אינה ברורה דיה, ולכן קוראים לסוג זה "כאב צוואר, צוואר תפוס ממקור לא מוגדר". אם יש למישהו כאב צוואר מסוג זה, אין זה אומר כי קיים נזק בצוואר; הדבר קורה לעתים קרובות אצל אנשים שהצוואר שלהם נראה תקין לחלוטין בדימות. סוג כאב זה הנו הסוג השכיח ביותר, והוא נעלם לרוב כעבור מספר ימים. אם הכאב איננו נמוג תוך ימים ספורים, רצוי להיבדק ולקבל טיפול מתאים בטרם מתחיל הגוף לשנות את היציבה כפיצוי.


קשחת חוליות צווארית (‎ (Cervical spondylosis


עם השימוש היומיומי במשך שנים רבות, יכולה להתרחש שחיקה של הדיסקים ושל המפרקים הבין-חולייתיים. שחיקה זו שונה בין אדם לאדם. הדיסקים הופכים דקים יותר, ועל ידי כך המרווחים שבין החוליות מוצרים. כמו-כן, זיזים של עצם הקרויים אוסטיאופיטים, יכולים להיווצר בין הקצוות של החוליות לבין המפרקים הבין-חולייתיים. למעשה, זהו סוג של מחלת מפרקים ניוונית (osteoarthritis), אך המצב ידוע בשם קשחת חוליות הצוואר.


צליפת שוט (‎ (Whiplash


סוג זה של פציעה הנו בדרך כלל תוצאה של פגיעה מאחור במכונית. בעת המכה החזקה מאחור, הגוף מיטלטל תחילה קדימה, והראש מוטל אחורה. כאשר הגוף נעצר, נזרק הראש לפנים. אחרי פציעת צליפת שוט קיימת לעתים קרובות השהיה עד שמופיעים הכאב והקשיחות. למרות שבסוג פציעה זה עלול להיגרם נזק חמור לצוואר, לרוב האנשים הסובלים מתקרית הסטה זו אין נזקים קשים. ברוב המקרים תהיה הטבה תוך מספר שבועות או חודשים. חגורות בטיחות ומשענות ראש המכוונות בצורה נכונה במכונית הורידו בצורה משמעותית את הנזק מפציעת צליפת שוט.


מתח


רוב שרירי הגוף רפויים לחלוטין כשאינם בשימוש, אך חלקם (אותם שרירים המכונים 'נוגדי כוח הכבידה') חייבים לעבוד ללא הפסקה, כדי להחזיק את הגוף ביציבה ישרה. כך, למשל, השרירים של העורף חייבים להיות במתח מתמיד, שכן אחרת היה הראש נופל קדימה בזמן עמידה או ישיבה. כששרירים אלה עובדים קשה מדי או אם אינם מספיק חזקים, עלולים להיווצר צוואר תפוס או כאב צווארי וכאבי ראש ממתח. אנשים המודאגים תמיד או נמצאים במצבי סטרס מקשיחים באופן תת-מודע את השרירים שלהם יותר מהנחוץ כדי לייצב את הראש שלהם. כאבי ראש ממתח שכיחים מאד, והם נקראים לעתים בטעות מיגרנה. העבודה על מחשב והישיבה המכורבלת כשהראש מוטה קדימה מפעיל את שרירי העורף וגורם כאב ראש ממתח.


הפתרון - הטיפול האוסטיאופתי


לאחר בירור התפקוד והאיכות של תנועתיות הצוואר והמפרקים, אנו בודקים את מתח השרירים וריקמת החיבור העוטפת את השרירים ואת היחס ביניהם לבין עמוד השדרה והראש. אנו משתמשים בעיסוי של הרקמה הרכה להרפיית המתח השרירי ולשחרור ריקמת החיבור. בהמשך ייתכן שנבצע גם מניפולציה לשחרור המפרקים במידה והדבר נחוץ. כמו-כן, אנו משתמשים בטכניקות אוסטיאופתיות עדינות לאיזון מחדש של פעולות הגומלין בין עמוד השדרה לגולגולת. חלק מהטיפול והייעוץ מוקדש גם לתיקון של יציבה לא נכונה. 

צור קשר